sobota 30. júla 2022

Krásni ľudia (Recenzia)

Autor: Zuzana Šimeková
Originálny názov: Krásni ľudia
Vydavateľstvo: Lindeni, 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 208
Žáner: psychologický román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Strhujúci debut. Reálne životy. Spoznáte ten svoj?

Vanda mala dokonalý život. Vyšplhala sa po korporačnom rebríku svojou pracovitosťou a cieľavedomosťou. Mladá, krásna, úspešná. Čo viac si mohla priať? Lenže jedného dňa si uvedomí, že sa stratila pod tlakom povinností a očakávaní. Z vrcholu sa prepadne do nehostinného prostredia nemocnice, pretože úzkostné stavy a sprievodné prešľapy už začínajú byť neznesiteľné. Na psychiatrii spoznáva Adama, otca dvoch malých detí, ktorý tiež nepozná dno. Spolu sa snažia nestratiť v zákutiach sedení s psychológmi a lekármi, terapiami a inými povinnosťami. Hoci sa postupne zbližujú, Vanda musí nájsť cestu hlavne k sebe, a až potom k iným ľuďom a svetu celkovo.

***

Slovenská literatúra nemá medzi mojimi prečítanými knihami až také veľké zastúpenie. Debut Krásni ľudia od Zuzany Šimekovej ma však veľmi zaujal. Román o psychických problémoch, úzkostiach a depresiách som z pera slovenskej autorky ešte nečítala a som naozaj rada, že som sa k nemu dostala a najmä, že mu vydavateľstvo Lindeni dalo šancu. 

Kniha začína tým, ako si úspešná, krásna a na prvý pohľad dokonalá Vanda balí kufor a dobrovoľne odchádza do psychiatrickej liečebne, pretože cíti, že niečo s ňou nie je v poriadku. Tam stretáva ľudí s najrôznejšími osudmi a prostredníctvom skupinových terapií, samostatných sedení, novej rutiny a odstrihnutia sa od bežných životov sa všetci pokúšajú znova nájsť samých seba. 

Okrem toho, že kniha je naozaj nádherná navonok, je skvelá aj vnútri. Autorka má veľmi príjemný a pútavý štýl písania a stránky som obracala jednu za druhou. Pôvodne som chcela do nej len nahliadnuť, keďže som mala rozčítanú inú knihu, ale ani neviem ako, za pár hodín som ju už mala prečítanú.

Kapitoly knihy sú krátke a ich rýchly sled udržuje vašu pozornosť. Nepravidelne sa v nich strieda súčasnosť - zameriavajúca sa primárne na Vandu, na jej osobné stretnutia s doktormi, ale aj na skupinové terapie a osudy ďalších ľudí v liečebni - s flashbackmi do minulosti, ktoré stručne opisujú udalosti, ktoré Vandu doviedli do terajšieho stavu.  

Z knihy je cítiť, že autorka čerpá z vlastných skúseností a to je pre mňa najväčším pozitívom knihy. Asi najviac sa mi páčili práve tie flashbacky, kde autorka priblížila korporátne prostredie, ktoré je naozaj veľmi špecifické a, bohužiaľ, asi aj typické pre našu neskutočne rýchlu a stresujúcu dobu. Obzvlášť jedna kapitola sa mi dostala pod kožu - firma mala prezentáciu o tom, aké nebezpečné sú v ich prostredí duševné choroby a psychické problémy (čo ma potešilo, kiežby sa kladie na tieto problémy viac dôrazu), ale prezentácia bola zakončená tým, koľko to firmu v konečnom dôsledku stojí (čo ma hneď vrátilo späť do smutnej reality). 

Krásni ľudia mi naozaj sadli presne do nálady a momentálneho rozpoloženia, veľmi sa mi páčili a nebyť pár detailov, ktoré sú skôr subjektívne (ako napríklad "romantická" zápletka, slangovejší jazyk pri niektorých postavách) dostali by odo mňa plný počet hviezdičiek. Som rada, že aj na Slovensku máme autorky, ktoré píšu tak príjemne o dôležitých veciach. Dúfam, že Zuzana Šimeková týmto debutom s písaním nekončí a prinesie nám ďalšie krásne knižky o krásnych ľuďoch. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

piatok 22. júla 2022

Kód ruže (Recenzia)

Autor: Kate Quinn

Originálny názov: The Rose Code
Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 600
Žáner: vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Je rok 1940 a Anglicko sa pripravuje na boj proti nacistom. Za múrmi vidieckeho sídla Bletchley Park vzniká kryptografické pracovisko, kde sa stretávajú najgeniálnejšie mysle z celej krajiny, aby rozlúštili nemecké vojnové kódy. Na pomoc im prichádzajú tri veľmi rozdielne ženy.

Energická Osla je krásna, bohatá a zdá sa, že jej v živote nič nechýba. V skutočnosti však túži svetu dokázať, že je viac než len pekné dievča z dobrej rodiny. Cieľavedomá Mab pochádza z chudobnej štvrte vo východnom Londýne a túži si nájsť manžela, ktorý ju vytiahne z nízkeho spoločenského postavenia. Pracuje s legendárnymi strojmi na dešifrovanie kódov, a sama skrýva mnohé tajomstvá. Beth je utiahnutá a plachá, no Osla a Mab veľmi rýchlo zistia, že má výnimočné nadanie na lúštenie hádaniek. Práve ona dostane šancu stať sa jednou z mála ženských kryptoanalytičiek v Bletchley Park.

Trojicu žien spojí priateľstvo, ktoré však nevydrží pod tlakom vojny, osobných strát a tajomstiev.

Uplynie niekoľko rokov a v Británii vrcholia prípravy na svadbu kráľovnej Alžbety s princom Filipom. Beth je zavretá v psychiatrickej liečebni, pretože sa vraj nervovo zrútila. Len ona však pozná temné tajomstvo – v Bletchley pôsobil zradca, ktorý má prsty aj v jej uväznení. Oslobodiť ju a chytiť skutočného zločinca môže len s pomocou dávnych priateliek, ktoré opäť spoja sily. No každá rozlúštená hádanka posúva Oslu, Mab a Beth nielen bližšie k nepriateľovi, ale aj k nebezpečenstvu.

Kód ruže je pútavý historický román inšpirovaný skutočnými historickými postavami a udalosťami.

***

Dokonalo napísaný román odohrávajúci sa počas druhej svetovej vojny. Zámerne nepoužijem spojenie "vojnový román", pretože to by možno mohlo veľa čitateľov, ktorí až tak neobľubujú tento druh literatúry, od jeho čítania odradiť. Kód ruže sa síce odohráva počas druhej svetovej vojny, ale nemá takú ťaživú, tragickú atmosféru, aká vojnové knihy zvyčajne sprevádza. Je plný šifier, tajomstiev a zložitých medziľudských vzťahov. 

Príbeh začína v roku 1940 a postupuje až po koniec vojny. Tu spoznávame tri ženy, ktoré spojí práca v utajenom Bletchley Parku, kde pomáhajú dešifrovať tajné nemecké správy. Vznikne tu medzi nimi silné priateľstvo a aj keď je každá úplne z iného prostredia a má úplne inú povahu, navzájom si rozumejú a pomáhajú si. Kapitoly z vojny strieda rok 1947, kedy sa tieto tri ženy neznášajú, nestretávajú sa a navyše je jedna z nich zatvorená v sanatóriu ako labilná, zrútená a narušená pacientka. 

Kniha je veľmi zaujímavo písaná. Už to, že poskytuje pohľad na tri rôzne a veľmi zaujímavé postavy čitateľa stále udržuje pri plnej pozornosti, ale zvedavosť, že v podstate viete ako to skončí, ale netušíte, prečo vás v čítaní poháňa stále ďalej. Moje sympatie si získavali všetky tri ženy striedavo. Niekedy mi bola najmilšia Osla, inokedy Beth a sem-tam aj Mab. Medzi sebou mali zvláštne puto a autorka ich vzťah vystihla veľmi reálne, čomu pomáhali najmä veľmi dobre zvládnuté vzájomné rozhovory. 

Celý príbeh je stále zahalený tajomstvami a nevyriešenými otázkami. Zo začiatku dej plynie pomerne pokojne, ale zároveň stále veľmi zaujímavo. Spoznávame nielen hlavné hrdinky, ale aj ich okolie a romantické vzťahy. Spomína sa viacero postáv, ale keďže je príbeh rozsiahly, vždy je dostatok priestoru sa s nimi zoznámiť a mať v nich "poriadok". Opäť sa tu rieši aj emancipácia žien, čo vždy veľmi oceňujem a podporujem. Atmosféra knihy nie je typicky vojnovo pochmúrna, ale skôr tajomná a nebezpečná. Samozrejme, aj tu vojna významne zasiahne osudy postáv, ale nemáte z toho úplne beznádejný pocit, pretože silné hlavné hrdinky vám stále dávajú nádej na dobrý koniec. Kniha je plná prekvapivých zvratov a odhalení, ktoré prichádzajú často veľmi nečakane a čitateľa doslova šokujú. 

Neuveriteľne dobre zvládnutý príbeh vyrozprávaný na základe skutočných udalostí, do ktorého bolo zasadených množstvo reálnych postáv. Autorka si niektoré veci upravila podľa svojej potreby, ale v závere vysvetľuje prečo aj čo konkrétne. Skvele prepracované dielo, ktoré sa radí medzi to najlepšie, čo som tento rok prečítala. 


Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 10. júla 2022

Hadí oči (Recenzia)

Autor: Isabella Maldonado
Originálny názov: A Different Dawn
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2022
Séria: Nina Guerrera
Diel:  2/3
Počet strán: 384
Žáner:  krimi
Moje hodnotenie knihy: 4,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 2*/5*

Anotácia:

Smrt celé rodiny ve spánku je sama o sobě nepředstavitelnou tragédií. Speciální agentka FBI Nina Guerrerová a tým profilovačů FBI, k nimž patří, však mají prověřit možnost, že celá záležitost je ještě o poznání děsivější. Existuje snad pojítko mezi touto událostí a případem trojnásobné vraždy, který se odehrál o čtyři roky dříve a 3 000 kilometrů dál?

Nejhorší obavy se záhy potvrdí, když detektivové narazí na stopu sériového vraha natolik zákeřného, že jeho bestiální zločiny procházejí bez povšimnutí skoro 30 let. Nina navíc brutální zločin vnímá v osobní rovině: s každým místem činu v ní znovu rezonuje děsivý příběh o Lloroně, prokleté ženě z mexických legend, jež byla příčinou nejedné noční můry jejího dětství v sirotčinci.

Lidské zlo poznala Nina lépe než kdo jiný, ale krvavá hra se tentokrát odehrává podle záhadného schématu, je znepokojivá, matoucí a plná neznámých. Na cestě po stopách ukazujících nečekaným směrem se Nina ocitá mnohem blíž vlastní nepoznané minulosti, než by jí bylo milé.

Čas se krátí, a zatímco se zužuje okruh podezřelých, dávné události se kuriózní shodou náhod střetnou s přítomností a donutí Ninu k nejvyšší myslitelné oběti.

***

Isabella Maldonado si ma získala už svojou prvou knihou z tejto série - Šifra. Preto som sa na Hadie oči veľmi tešila a musím povedať, že kniha ma ani v najmenšom nesklamala. Toto je presne ten typ detektívok, ktoré si užívam najviac a mám najradšej. 

Autorkin štýl mi absolútne vyhovuje. Do do písania dáva veľa skúseností zo svojej vlastnej vyšotrovateľskej praxe a v jej príbehoch to cítiť. Pátranie po zločincoch je veľmi hodnoverné a reálne a čitateľ má pocit, akoby on sám vyšetroval jednotlivé prípady. Píše krátke kapitoly, ktoré často skončia tak, že jednoducho musíte čítať ďalšiu a ani neviete ako a ste na konci. 

V tomto dieli sa opäť stretávame so skupinkou sympatických vyšetrovateľov na čele s agentkou FBI Ninou Guerrerovou. Jej tím je privolaný vyriešiť niekoľko vrážd v rôznych častiach Ameriky. Väčšina prípadov je už starých niekoľko rokov a boli uzavreté. Nové okolnosti a nové úmrtia ich všetky navzájom prepoja a zavedú vyšetrovanie novým smerom. Je evidentné, že všetky spáchal ten istý človek a veci komplikuje aj fakt, že celý prípad sa stáva pre Ninu veľmi osobným. 

Veľmi dobre vyskladaný prípad, ktorý spojuje dávne vraždy/samovraždy s aktuálne prebiehajúcimi vyšetrovaniami. Dej príjemne odsýpa, a aj keď sa na začiatku zdá prípad takmer nevyriešiteľný, postupne sú odkrývané stále nové a nové stopy, ktoré vedú k páchateľovi. Ten je ale mimoriadne inteligentný a prefíkaný a zdá sa, že je vždy o jeden krok vpred pred FBI. Bavilo ma sledovať, ako sa s nimi zahráva a ak by silou mocou nechcel dokončiť to, čo pred takmer tridsiatimi rokmi začal, polícii by bez problémov unikol. 

Samotné vyšetrovanie bolo veľmi uveriteľné, aj keď je pravda, že Nina mala častokrát veľmi náhle a nečakané "osvietenia", ktoré jej pomohli k ďalšej stope a zároveň častokrát nevidela to, čo bolo evidentné. Na páchateľa som bola veľmi zvedavá a bavili ma kapitoly z jeho pohľadu, aj keď boli do textu zapracované len veľmi ojedinele. Zaujímal ma najmä jeho motív a pohnútky na všetky vraždy. 

Na jednej strane sa mi páčilo, ako autorka prípady tohto sériového vraha prepojila s Nininým životom, no na strane druhej, to bolo už trochu neuveriteľné a priveľmi náhodné. Tým, že Nina odkryla veľkú časť svojej minulosti príbeh v závere skĺzol do veľmi emotívneho a citliví čitatelia si tu určite prídu na svoje. Na mňa bol záver z tohto hľadiska zbytočne naťahovaný, pretože FBI páchateľa identifikovala už takmer 100 strán pred koncom. Vytratila sa zvedavosť a napätie a zostalo už len chytiť vraha, vyjasniť si rodinné vzťahy a pracovné pochybenia. To je ale to jediné, malé a veľmi subjektívne mínus, ktoré v tomto príbehu nachádzam. Odhliadnuc od toho to bolo opäť skvelé čítanie, ktoré milovníkom amerických detektívok určite odporúčam. 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.

                                                               Knihu si môžete kúpiť tu 

piatok 8. júla 2022

Tajomstvá zámku Ashmore (Recenzia)

Autor:
Cynthia Harrod-Eagles
Originálny názov: The Secrets of Ashmore Castle 
Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 512
Žáner: historický román
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Ten deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa, ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Musí obetovať svoj dovtedajší život, prácu archeológa a vymeniť horúci Egypt za nenávidené, pochmúrne Anglicko. A nielen to, veľmi skoro zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy. Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť.

Kitty Bayfieldová, dcéra zámožného baroneta, je vo veku vhodnom na vydaj. Spoločnosť jej robí dlhoročná priateľka Nina, ktorá ju sprevádza aj pri uvedení do spoločnosti. Mladé ženy sú veľmi odlišné. Zatiaľ čo Kitty je plachá a zakríknutá, Nina je výrečná a vášnivá a veľmi rýchlo si získa Gilesovo srdce. Ten sa bude musieť rozhodnúť - dá prednosť láske alebo manželstvu z povinnosti? Šťastie sa zdá nedosiahnuteľné, no niekedy ho človek nájde na tých najnečakanejších miestach.

***

Tajomstvá zámku Ashmore ma zaujali nielen peknou obálkou, ale aj názvom a anotáciou. Predstavovala som si, že pôjde o rozvetvený, prepletený román, v zaujímavom období zo začiatku 20. storočia. Navyše kniha je prirovnávaná k seriálu Downton Abbey, na ktorý sa síce len chystám, ale z pár ukážok predpokladám, že ma bude veľmi baviť. 

Kostra príbehu je pomerne jednoduchá - po smrti grófa Staintona má na jeho miesto nastúpiť jeho najstarší syn Giles. Ten z toho nie je vôbec nadšený a navyše zistí, že otec mu zanechal kopu dlhov. Jediný spôsob, ako zachrániť panstvo a celú rodinu vidí v oženení sa s bohatou dedičkou. Popri množstve vhodných kandidátok ho však zaujme otvorená a uvoľnená Nina, ktorá nemá ani postavenie, ani majetok. Naopak nenápadná Kitty, jej najlepšia priateľka, by bola pre Gilesa najlepšou voľbou, keďže by vďaka svojmu dedičstvu zachránila celú rodinu Staintonovcov. 

Na základe anotácie som očakávala príbeh podobný románu Rozum a cit, kedy sa hlavná postava musí rozhodnúť, či uprednostní svoje srdce alebo praktické dôvody. Okrem toho som aj podľa názvu predpokladala, že tento pomerne rozsiahly román, bude popretkávaný tajomstvami a intrigovaním medzi množstvom postáv, ktoré postupne zo začiatku knihy spoznávame. Avšak to som tak úplne nedostala. 

V prvom rade musím povedať, že autorkin štýl mi až tak veľmi nesadol. Pripadalo mi, akoby len sucho komentovala to, čo vidí pred sebou. Nepomohlo tomu ani náhodné preskakovanie medzi jednotlivými postavami v rámci kapitoly, ktoré mi pripomínalo prestrihy scén vo filmoch alebo seriáloch (možno aj vďaka tomu je kniha prirovnávaná k DA), ale chýbala tomu práve typická seriálová dynamika. Občas jednotlivé úseky kapitol poskočili o nejaký čas dopredu a my sme dostali len výsledok danej situácie, ktorý opäť vyznel len ako konštatovanie a v podstate sme prišli o akékoľvek napätie. 

Samotný príbeh mal veľký potenciál. Vzhľadom na hrúbku knihy je jasné, že Gilesova dilema, koho si vybrať za manželku, nebude jedinou zápletkou. Autorka rozohrala viacero mini príbehov, napr. linku Gilesovho brata Richarda, jeho mladších sestier Alice a Rachel, pozadie vzťahu Niny a Kitty, ale aj intrigovanie medzi služobníctvom. To všetko sľubuje zaujímavý prepletený príbeh, ktorý sa bude trochu vymykať zo svojho žánru. Bohužiaľ, práve kvôli autorkinmu štýlu, ma ani jedna príbehová linka nedokázala udržať pri knihe tak, že som sa nemohla odtrhnúť. Keď som sa do príbehu ponorila, tak ma kniha bavila, ale akonáhle som čítanie prerušila, nemala som až takú chuť sa k nej vracať. 

Veľmi oceňujem prehľad postáv, ktorý mi hlavne zo začiatku pomohol zorientovať sa. Mojou obľúbenou postavou bola jednoznačne grandmère, Gilesova stará matka, ktorá mala interakcie prevažne s ľahkovážnym Richardom. Bola to typická stará matróna, ktorú už vôbec nezaujíma, čo si vyššia spoločnosť o nej myslí, užíva si privilegovaný život  a naplno využíva svoj status vdovy. Podobné postavy mám v historických románoch veľmi rada a platí to aj pri tomto. Takisto veľmi sympatická postava bola priamočiara a úprimná Nina. 

Som trochu na vážkach, ako knihu ohodnotiť - na jednej strane sa mi páčilo, že sa kniha sústredila na viacero príbehových liniek, na druhej strane väčšina v podstate vyšumela do stratena bez nejakého napätia a občas som mala pocit, že len vypĺňajú priestor. V historických románoch, samozrejme, neočakávam množstvo akcie, ale knihe by určite pomohol svižnejší spád a viac napätia. Takto ju hodnotím skôr priemerne, ale myslím si, že predstavuje výborný odrazový materiál pre seriál - množstvo príbehových liniek so svižnejším tempom by určite vystačilo aj na niekoľko sérií. :) 



Knihu si môžete kúpiť tu

streda 6. júla 2022

Dům na Riviéře (Recenzia)

Autor: Natasha Lester

Originálny názov: The Riviera House
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2022
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 480
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Paříž, 1939: Nacisté si myslí, že Éliane nerozumí německy. Domnívají se, že pro ně pouze katalogizuje umělecká díla a netuší, že kradou národní poklady do svých soukromých sbírek. Jenže to se mýlí. Dívka pečlivě dešifruje jejich poznámky a předává informace odboji.

Éliane však rozehrála nebezpečnou hru. Odváží se svěřit svá tajemství muži, kterého kdysi milovala? Nezradí ji znovu? Nemá šanci to s jistotou zjistit… dokud ji večírek v úchvatné vile na francouzské Riviéře nevystaví zcela nové úrovni nebezpečí.

Současnost: Remy Langová chce zapomenout na tragédii, kvůli níž se její život ocitl v troskách, a proto se vydává do domu na Riviéře, který za záhadných okolností zdědila. Během třídění knih objevuje evidenci uměleckých děl ukradených během druhé světové války.

V šoku zjišťuje, že její součástí je i obraz, který už od dětství visí na stěně jejího pokoje. Kdo vlastně byli její předci? Neskrývá dům na Riviéře větší tajemství, než jakému je Remy schopná čelit?

***

Autorku Natashu Lester si každý veľmi chváli a jej romány podľa anotácie vyzerajú ako čítanie presne pre mňa. Z jej tvorby som siahla po jej aktuálnej novinke Dům na Riviéře a musím povedať, že sa stávam jej vernou fanynkou. Kniha bola skvelá a už ma doma čakajú aj jej zvyšné dve knihy, ktoré sú u nás v preklade dostupné.

Dej románu je vložený do 13 - tich častí a odohráva sa v dvoch časových obdobiach, ktoré sa striedajú. Každá nesie podtitul o mieste a o rokoch, v ktorých sa dej odohráva, čo ma plynulo prenieslo z jednej dejovej línie do druhej. 

Príbeh začína v Paríži počas 2. svetovej vojny. Spoznávame hlavnú postavu Éliane, jej záľubu v umení, jej povinnosti, ktoré na seba zobrala, opatrovať svojich mladších súrodencov a finančne prispievať  na domácnosť, konkrétne prispievať na jedlo, ktorého bolo aj tak nedostatok. Napriek ťažkej situácii si aj k Éliane nájde cestu láska. Spoznáva mladého muža, do ktorého sa zamiluje a nadovšetko mu dôveruje.

Autorka veľmi presvedčivým spôsobom opisuje zanietenosť Éliane pre umenie, jej prácu s obrazmi nevyčísliteľnej hodnoty vrátane Mony Lisy a snahu zachrániť tieto diela pred nezmyselnými príkazmi Adolfa Hitlera na ich zničenie. Jej oduševnenosť v oblasti umenia bola taká silná, že riskovala všetko, riskovala svoj život a aj životy svojich súrodencov. Hlavnú postavu a dej autorka opísala tak presvedčivo, že som nadobudla dojem, že toto sa naozaj stalo. Tak dôveryhodne opísané udalosti počas 2. svetovej vojny predsa nemôžu byť vymyslené. Po prečítaní prvej časti som bola plná emócií a urobila som to, čo nezvyknem. Prelistovala som knihu k záverečným stranám. Nie so zámerom prečítať si rozuzlenie príbehu. Hľadala som autorkine poznámky, v ktorých som sa dozvedela, že postava Ěliane bola inšpirovaná skutočnou ženou, ktorá rozohrala riskantnú hru na záchranu umeleckých diel počas vojny. 

Druhá dejová línia sa odohráva v súčasnosti v roku 2015 na juhu Francúzska. Utrápená hlavná hrdinka Remy sa prišla zotaviť do domu na riviére, ktorý zdedila za nejasných okolností. Oboznamujeme sa s jej životným príbehom a zoznamujeme sa s ďalšími postavami, ktoré Remy pozná alebo vstupujú do jej života počas pobytu na riviére. Pre mňa bol veľmi zaujímavý predmet jej podnikania, ktorý čiastočne súvisel s históriou. Postupne sú načrtnuté súvislosti, ktoré prepoja minulosť spred 70-tich rokov sú súčasnosťou.  

Autorkin štýl písania je nenútený a čítanie je príjemný zážitok, aj keď je dej z pochmúrneho obdobia. Dozvedáme sa prepojenie a súvislosti medzi hlavnými postavami, spoznáme zradcov, spoznáme životného partnera Éliane, a v neposlednom rade aj cestu vzácnych umeleckých diel späť do Louvru.  Aj keď miestami plynul dej pomalšie, čítanie som si maximálne užila a teším sa na ďalšie autorkine knihy. 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 2. júla 2022

Koniec Zemského kráľovstva (Recenzia)

Autor: Elise Kova

Originálny názov: Earth´s End
Vydavateľstvo: CooBoo 2022
Séria: Mágia živlov
Diel: 3/5
Počet strán: 360
Žáner: YA, fantasy
Moje hodnotenie knihy: 2,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Nespútaná vášeň najväčšej čarodejky storočia a plameňmi zmietaného princa sa ocitla v ohrození!

Vhalla už celému šľachtickému dvoru dokázala, že v jej žilách koluje mocná mágia Veternej čarodejky. Svoje miesto vo svete si vybojovala, no v tej najdôležitejšej bitke – o svoje srdce – utrpela zničujúcu porážku. Celé svoje bytie zasvätila tomu, aby svoju lásku princa Aldrika vytiahla z pazúrov temnoty v jeho duši, nezachránila ho však pred hrôzostrašným pádom z útesu.

Stratila už rodinu aj priateľov, no o novonájdenú princovu lásku prísť nemieni. Puto, ktoré ich spája, nedokáže pretrhnúť ani smrť, ani nenávisť Aldrikovho otca Imperátora. Vhalla však vie, že na jej ceste k šťastiu stoja mnohé prekážky – jej zotročenie Imperátorom, jej sila vyhrať veľkolepú vojnu za zjednotenie ríše, no aj nebezpečné plamene, ktoré ticho požierajú myšlienky a city jej milého. Vhallu čaká nevyspytateľný boj o záchranu toho najcennejšieho, čo na svojej púti našla – lásky.

***

V prvom rade musím povedať, že séria Mágia živlov patrí stále k mojím obľúbeným a to aj napriek tomu, že tento tretí diel mi až tak nesadol. Autorke nemožno uprieť skvelý štýl písania, ktorý dokáže zaujať a častokrát aj pobaviť. Dejovo som ale od tejto časti čakala viac a celkovo nenaplnila moje očakávania. Je to ale len môj veľmi subjektívny názor, ktorý sa (ako som si pozerala) s tým väčšinovým úplne rozchádza, pretože čitatelia sú z neho rovnako nadšení, ako z predchádzajúcich dvoch častí. 

Druhý diel skončil tak, že čitatelia ešte niekoľko dní po dočítaní nemohli od zvedavosti poriadne spávať a boli na pokraji nervového zrútenia od toho, že tento tretí diel je v nedohľadne. A keď sme sa ho konečne dočkali a prečítali si, čo bolo ďalej, nakoniec z toho nevyšla vôbec taká dráma a tragédia, akú sme zrejme očakávali a všetko sa veľmi ľahko vyriešilo. Následne sa kniha v podstate dejovo nikde neposunula, až v závere sa ukázalo trochu akcie vyvrcholenej vo veľmi uponáhľanom konci, ktorý udal smer, akým sa bude uberať štvrtý diel. 

Koniec Zemského kráľovstva autorka venovala takmer výhradne vzťahu Vhally a Aldrika. Kto má rád romantiku, určite si príde na svoje. Mágia ide do úzadia a čitateľ sa môže do sýta nabažiť romantických sladkých rečí, ktoré si vzájomne dopriavajú naši dvaja hlavní hrdinovia. Je vidieť, ako Vhalla dospela a obdiv si získa nielen u vedľajších postáv, ale určite aj u samotného čitateľa. Aldrikovi, naopak, akoby láska miestami zatemnila mozog a neuvažuje vôbec realisticky a budúce plány a vízie vidí tak trochu cez ružové okuliare. Vedľajšie postavy, aj keď sú mnohé sympatické, nedostanú veľký priestor, dokonca ani samotný Cisár si nevyslúžil väčšiu pozornosť, a preto jeho činy a správanie vyznievajú niekedy komicky, ba až zahanbujúco. 

Zápletka na konci sa mi páčila, opäť podnietila moju zvedavosť, ako bude príbeh pokračovať. Neviem síce, prečo autorka nechala reakcie Vhally a Aldrika tak vyeskalovať, čím ich celý doterajší mentálny vývoj vrátila pred štartovaciu čiaru, ale zrejme sa to dočítam v ďalšej časti. Pevne verím, že sa v nej autorka vráti k štýlu, ktorým túto sériu začala a ja sa opäť s veľkou chuťou vrátim k Veternej čarodejke a Ohnivému mágovi. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu