nedeľa 27. marca 2022

Rudý vlk (Recenzia)

Autor: Rachel Vincent

Originálny názov: Red Wolf
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 320
Žáner: YA, fantasy
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Vesnice Oakdale je odjakživa obklopena temnými hvozdy. Mezi stromy neproniká žádné světlo, zato jsou lesy plné smrtelně nebezpečných příšer. Proto se jim také vesničané, a mezi nimi i Adéla, důsledně vyhýbají.

V den svých šestnáctých narozenin se však Adéla dozvídá, že patří k rodu, který již po staletí brání vesničany před zkázou. Aby dostála svým povinnostem, musí se vzdát muže, kterého miluje, a s ním i celé své vysněné budoucnosti. Adéla stojí před rozhodnutím, co všechno je ochotna obětovat, aby ochránila svou rodinu a sousedy.

***

Rudý vlk je príjemnou rozprávkou, ktorá postupne naberá na temnote a akcií. Inšpirácia Červenej čiapočky je už len bonusom na tomto zaujímavom a veľmi dobre spracovanom príbehu. Dokáže vtiahnuť od prvých strán a jednoduchý, ale zato strhujúci štýl si autorka udržiava od začiatku do konca. Atmosféra temného lesa s rôznymi príšerami je veľmi dobre vykreslená a neustále hroziace nebezpečenstvo pre okolité dediny je veľmi originálne spracované. 

Adéla pravidelne navštevuje svoju babičku v temnom lese. Prvýkrát túto cestu absolvuje sama a po tom, čo je napadnutá nebezpečným vlkom zistí, že aj ona je svojím spôsobom príšera. Jej úlohou však nie je zabíjať ľudí, ale ochraňovať ich. Je jej predurčené starať sa o svoju rodinu a dedinčanov a priviesť na svet dcéru, ktorá by po nej túto úlohu prebrala. Jej aktuálny priateľ je pre ňu ale úplne nevhodný a jej matka pre ňu už dávno vybrala iného snúbenca. Adéla je tak postavená pred voľbu medzi osobnými preferenciami a povinnosťou voči bezbranným obyvateľom dedín. 

Adéla je zo začiatku veľmi sympatická hlavná hrdinka. Z bezstarostného teenagerského obdobia je vhodená do víru udalostí, ktoré jej život otočia o stoosemdesiat stupňov a s novými okolnosťami sa jej zžíva naozaj ťažko. Napriek tomu sa k situácii postaví zodpovedne a dospelo a chápe dôležitosť svojho poslania. V závere ale jej správanie naberá smer, ktorým ma rozčuľovala a jej postava trochu pokazila prvotný, veľmi pozitívny dojem z knihy. 

Už dávno som nečítala knihu, kde by bol milostný trojuholník. Pred nejakým časom, bola táto tematika veľmi populárna, ale už dlhšie som sa s ňou nestretla. Možno aj preto sa mi v tomto príbehu veľmi páčila a aj keď som tušila, koho si vyberie, netušila som, čo ju k danému rozhodnutiu presvedčí. Voľba medzi Grangerom a Maxom nebola jednoduchá. Grangera poznala od detstva a spoločnú budúcnosť plánovali už dlho. Maxa poznala len pár dní, ale bolo veľmi príjemné pred ním nič netajiť, pretože o jej druhu vedel všetko. So svojou oddanosťou a komplimentmi bol však trochu príliš otravný a nemusel pred Adélou vždy ustupovať a riadiť sa vždy len jej želaniami. 

Od druhej polovici knihy sa príbeh začal  uberať smerom, ktorý som neočakávala a celý záver ma dosť prekvapil. Musím ale priznať, že nie úplne v pozitívnom zmysle. Na to, že Adéla mala len šestnásť, začalo pribúdať akosi priveľa obetí, za ktoré niesla ona plnú zodpovednosť a napriek tomu sa stále správala veľmi tvrdohlavo a nepochopiteľne. Po dočítaní som si nebola istá, kto mal byť vlastne príšerou a určite by si príbeh zaslúžil pokračovanie. Môj prvotný, veľmi dobrý dojem z knihy postupne prešiel k trochu rozpačitému a aktuálne som len veľmi zvedavá, či sa autorka rozhodne v príbehu pokračovať a zodpovie tak otvorené otázky. 
  
                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 26. marca 2022

Nevestin bozk (Recenzia)

Autor: Lisa Berne
Originálny názov: You May Kiss the Bride
Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: The Penhallow Dynasty 
Diel: 1/6
Počet strán: 320
Žáner: historická romanca
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*


Anotácia:

Bohatý a arogantný Gabriel Penhallow cíti, že nastal čas nadviazať na rodinnú tradíciu – nájsť si poslušnú nevestu, splodiť dediča a ďalej žiť po svojom vo formálnom manželstve. Presne tak to u Penhallowcov fungovalo od nepamäti a Gabriel nemá záujem niečo na tom meniť. No jediný okamih slabosti s krásnou, ale svojhlavou Liviou Stuartovou preverí jeho zásady. Keď ich prichytia pri vášnivom bozku, musí dostáť povesti džentlmena a ponúknuť jej manželstvo. Ženy sa mu doposiaľ vrhali do náručia, preto ho zaskočí, keď Livia pred ním uteká.
***

Lisa Berne je novou autorkou historických romancí a debutuje so sériou o rodine Penhallowovcov, ktorá má už šesť dielov. Pevne verím, že si nájde priaznivcov a dočkáme sa všetkých pokračovaní, čomu by som sa ja naozaj veľmi potešila, pretože tento rozbehový prvý diel nebol podľa môjho názoru vôbec zlý. Mal svoje malé nedostatky, ktoré ale veľmi ľahko prepáčite popri pozitívnych stránkach, ktoré príbeh prináša. 

Gabriel mal o svojej budúcnosti veľmi jasnú predstavu. Nájsť si reprezentatívnu, dobre vychovanú manželku, splodiť s ňou potomka, ale viac sa o ňu nezaujímať. Každý by si žil svojím životom. Prísnym kritériám jeho starej mamy vyhovuje krásna Cecilia Orrová, Gabriela však prichytia pri bozku s nevychovanou a tvrdohlavou Liviou Stuartovou. Svadba je teda na spadnutie a starej mame pripadne ťažká úloha - vychovať z prostorekej a nekonvenčnej Livie pravú dámu. 

Prvá polovica knihy sa naozaj podarila! Veľmi dobrá zápletka ponúka sympatické postavy, ktoré sa častokrát dostávajú do problematických situácií, z ktorých vyviaznu s humorom a vtipom. Snaha vychovať z Livie dámu ponúka veľmi veľa komických momentov a páčilo sa mi, ako si z nich Livia robila žarty, aj keď len vo svojich myšlienkach. Stará lady Penhallowová si vďaka svojmu vysokému postaveniu a vážnosti mohla dovoliť každý detail veľmi svojsky okomentovať a svojimi striktnými názormi a prísnosťou vyznievala napokon vzhľadom k daným situáciám veľmi komicky a zábavne. Tieto staré namyslené dámy, ktoré si myslia, že majú všetku múdrosť sveta vo svojich rukách v podobných príbehoch milujem :D 

Akonáhle sa mladý párik spolu intímne zblížil, príbeh skĺzol do klasickej romantickej linky, kedy sa obaja vzájomne milujú, ale nechcú si to jeden pred druhým priznať. Neviditeľné bariéry stoja stále medzi nimi a svadba sa neustále odďaľuje. Stará mama v dôsledku choroby zmäkla a tým sa akosi vytratila aj jej charizma a Livia sa utiahla sama do seba a potlačila všetky svoje doterajšie prednosti. Škoda, že sa autorka nerozhodla ponechať jej určitú dávku drzosti a odhodlanosti aj v druhej polovici príbehu. V závere prišli určité nedorozumenia, ktoré ale, ako rýchlo sa objavili, tak rýchlo sa aj vyriešili. Text skĺzol do známych ľúbostných fráz, kedy si hlavní hrdinovia sľubujú lásku na veky vekov a odpustia si všetky doterajšie krivdy. 

Výborné svižné a vtipné tempo na začiatku, vystriedala klasická romantika v závere. Autorka nám má určite ešte čo ponúknuť a som zvedavá, ako bude jej tvorba napredovať. Verím, že sa s touto sympatickou trojicou postáv nelúčim a objaví sa aj v ďalších dieloch, ktoré dúfam, že prídu čoskoro :) 


                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

nedeľa 20. marca 2022

Posledné kníhkupectvo v Londýne (Recenzia)

Autor: Madeline Martin

Originálny názov: The Last Bookshop in London
Vydavateľstvo: Motýľ
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 328
Žáner:  vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Nadčasový príbeh o strate, láske a sile literatúry.
August 1939 – Hitlerove vojská postupujú Európou a na prepuknutie vojny sa pripravuje i Londýn, do ktorého sa prisťahovala hlavná hrdinka Grace Bennettová, čím si splnila svoj celoživotný sen. Nečakala však, že veľkomesto ju privíta protileteckými krytmi, vrecami s pieskom a zatemnenými oknami. A už vôbec si nepredstavovala, že jej nezostane iná možnosť, než začať pracovať u nevrlého starého pána Evansa v ponurom a zaprášenom kníhkupectve v srdci Londýna. Najmä, keď sa v knihách vôbec nevyzná a sama nikdy nemala čas na čítanie.

Jedného dňa však do kníhkupectva vstúpi šarmantný letecký dôstojník George, vďaka ktorému Grace v sebe postupne objaví lásku ku klasickým románom a začne z nich čerpať toľko potrebnú nádej. Počas dlhých mesiacov neľútostného bombardovania Londýna Nemcami Grace zistí, že knihy dokážu pevne zomknúť celú komunitu. Aj tie najťažšie chvíle sa im tak podarí prekonať spôsobom, o akom sa jej nikdy ani nesnívalo.
***

Už veľmi dávno som nečítala tak krásne napísanú knihu. Absolútna dokonalosť. Bolo tam všetko, čo môže pravý knihomoľ od dobrého príbehu očakávať. Nič mu nechýbalo a nič tam nebolo naviac. Aj keď sa odohráva v ťažkých časoch počas druhej svetovej vojny, je napísaný neuveriteľne citlivo a s láskou. Práve lásku tu nájdeme v rôznych podobách. Medzi dvoma mladými ľuďmi, medzi priateľmi, ale aj tú k našej najväčšej vášni a to ku knihám. 

Od samého začiatku je vám vďaka autorkinmu štýlu jasné, že príbeh je vymyslený a neprináša nám rozprávanie o skutočných ľuďoch, ktorí vojne naozaj čelili. Napriek tomu táto kniha prináša iné posolstvo. Nekonečnú vieru a nádej na lepšie zajtrajšky, vyzdvihuje silu priateľstva, ale aj význam kníh v našom každodennom živote. Aj v radostiach, aj pri starostiach. Nie je zlé od problémov utekať do sveta vymyslených príbehov. Naopak, niekedy sú tieto príbehy to jediné, čo nás ako-tak udržuje neustále v dobrej nálade. 

Úvod knihy ma hneď upútal. Autorka nás zoznamuje s veľmi sympatickou hlavnou postavou Grace a jej najlepšou priateľkou. Je cítiť, že dej je zasadený do rokov, kedy si ženy svoje postavenie museli ťažko vydobíjať a postaviť sa na vlastné nohy nebolo pre ne vôbec jednoduché. Taktiež ľúbostné vzťahy sa budovali veľmi pomaly a zdvorilo. Počas vojny vznikali ale putá, ktoré ani dlhé odlúčenie nerozdelilo. 

Grace je postava, ktorú si musíte obľúbiť. Z nevýrazného, utrápeného dievčaťa sa stane neuveriteľne inšpiratívna postava, ktorá vás prekvapí nielen svojou odvahou, ale aj vernosťou a postupne budovanou láskou ku knihám. Obľúbené príbehy si neužíva sama, ale sprostredkuje ich mnohým, ktorí aj vďaka nim zvládnu ťažké vojnové časy. 

Jemná romantická linka v pozadí je už len čerešničkou na tomto krásnom príbehu o priateľstve a mnohých nestarnúcich príbehoch. Aj keď možno mnohí aktuálne nemajú chuť na vojnové príbehy, tento vám musím odporučiť. Bude mať na vás úplne opačný účinok, aký zrejme od knihy s touto tematikou očakávate. Dá vám nádej v ľudí, v dobro a hlavne vám ukáže, že čítanie je liek na každé trápenie :) Takže s ním neprestávajte, aj keď sa okolo nás dejú veci, ktoré v tejto dobe už nikto nečakal...

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Motýľ. 
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 13. marca 2022

Skryté dary (Recenzia)

Autor: Caroline O'Donoghue
Originálny názov: All Our Hidden Gifts
Vydavateľstvo: Yoli 2022
Séria: All Our Hidden Gifts
Diel:  1/3
Počet strán: 376
Žáner:  YA, LGBTQ+, fantasy
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Maeve je šestnásťročná stredoškoláčka, ktorej sa v škole veľmi nedarí. Nič ju nebaví, pre nič sa nedokáže nadchnúť a v porovnaní so svojimi úspešnými súrodencami sa cíti ako sivá myška. Jedného dňa nájde balíček tarotových kariet, a hoci o tarote nič nevie, objav ju okamžite zaujme. Len jedna karta akoby nepatrila medzi ostatné – Správkyňa. Maeve o nej nedokáže nič zistiť, a tak ju vytiahne z balíčka a schová u seba v izbe. Z ostatných začne veštiť spolužiačkam a stáva sa čoraz populárnejšou. Vyveštiť si nechá aj Lily, Maevina bývalá najlepšia kamarátka. Z balíčka kariet si vytiahne práve tú, ktorá tam nemala čo hľadať. Keď sa potom neobjaví v škole, Maeve premkne neblahé tušenie, že za jej zmiznutím stojí záhadná Správkyňa.

***

Po dlhom čase som si prečítala YA fantasy, ktorá podľa anotácie sľubovala zaujímavý príbeh opradený mágiou tarotových kariet. Aj keď je kniha primárne určená oveľa mladším ročníkom, rada si raz za čas prečítam niečo podobné, najmä ak ma zaujme zápletka a spoznám sympatické postavy. Skryté dary však podľa môjho názoru nenaplnili potenciál, ktorý tematika tarotových kariet so sebou prináša a aj čo sa týka postáv a ich problémov, si autorka na seba vzala celkom veľké sústo. 

Maeve má 16 a bojuje s typickými problémami stredoškoláčiek. Chce zapadnúť medzi najobľúbenejšie dievčatá, chce sa zamilovať a tiež by rada dosahovala lepšie školské výsledky. Nič ale nejde podľa jej predstáv. Navyše stratila aj svoju najlepšiu kamarátku. A to doslova! Po tom čo Maeve objavila balíček tarotových kariet a svojej bývalej najlepšej kamarátke Lily veštila, tá nečakane zmizla. Maeve pomaly preniká do tajov tarotu a nachádza riešenie, ako priateľku priviesť späť. 

Od Skrytých darov som nemala žiadne prehnané očakávania, chcela som len milú a nenáročnú fantasy, ktorá by ma naladila na záhady okolo tarotu. Nedá sa povedať, že by som na veštenie ktovieako verila, alebo by som si ním dokonca nechala ovplyvňovať život či svoje rozhodnutia, napriek tomu si myslím, že niečo na ňom je a to ma fascinuje. Preto ma kniha touto témou veľmi zaujala a chcela som si o tarote prečítať viac. Žiaľ, autorka aj keď vymyslela naozaj dobrú zápletku, až tak veľmi nezvládla jej prevedenie a dobre rozbehnutý fantasy príbeh veľmi rýchlo skĺzol do klasickej YA contemporary knihy. 

Veľká časť príbehu je venovaná LGBTQ+ problematike, čo samozrejme, nie je téma, ktorú by som nemala rada, alebo by som s ňou mala problém, ale v takejto miere som ju tu nečakala a v kombinácii s fantasy tarotom mi to spolu neladilo. Autorka tam zmarila potenciál dobrej fantasy a zároveň ani nemala dostatok priestoru dokonale vyformovať postavy riešiace LGBTQ+. 

Začiatok a záhada zmiznutia nie veľmi obľúbenej stredoškoláčky v kombinácii s tarotovými kartami bol veľmi dobrý. Postupne sa ale stále viac a viac riešila identita a spoločenské zaradenie jednotlivých postáv a ich boj  proti diskriminácii a extrémne konzervatívnym skupinám. To by bolo v úplnom poriadku, keby autorka našla väčšiu rovnováhu medzi fantasy a contemporary. Ja som očakávala oddychový fantasy príbeh, ale v konečnom dôsledku fantasy prvok tvoril len pozadie príbehu. Záver bol veľmi uponáhľaný a takpovediac náhodný. Autorka si ním ale vytvorila zápletku pre ďalší diel, takže tí, ktorým sa tento zapáčil, sa určite majú na čo tešiť. 



                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

piatok 11. marca 2022

Tesla a Freud (Recenzia)


Autor: Richard Gunderman / Ruth Sheppard
Originálny názov: Tesla: The Man, the Inventor and the Age of Electricity / Freud: The Man, The Scientist, and the Birth of Psychoanalysis
Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: Slávni vedci
Diel: -
Počet strán: 160 / 176
Žáner: biografie, literatúra faktu
Moje hodnotenie knihy: 4*/5* / 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Tesla: Človek, vynálezca a vek elektriny

Prenikavý a komplexný portrét slávneho vedca doplnený o vzácne a nádherne reprodukované dokumenty z jeho osobného archívu

Nikola Tesla patrí medzi najslávnejších fyzikov všetkých čias. Vedec a inžinier, ktorého považujeme za otca modernej elektriny, zmenil svet. Venoval sa výskumu a počas života si dal zaregistrovať viac ako 700 patentov. Už v detstve sa zaoberal širokou škálou vedeckých výziev, pričom pri hľadaní riešení a pri konštrukcii vynálezov prejavoval mimoriadny zmysel pre detaily. Vyvinul mnohé z princípov, ktoré formovali budúcnosť vedy.

Tento ilustrovaný životopis odhaľuje vývoj Teslových kľúčových teórií a vynálezov od röntgenu cez radar, transformátor a rádio až po diaľkové ovládanie. Osvetľuje osobný a profesionálny život excentrického muža, ktorý napriek tomu, že tak veľmi prispel k rozvoju modernej civilizácie, napokon trpel osamelosťou a biedou.

Autor opisuje, odkiaľ Tesla pochádzal, aké ciele si vytýčil, čo naozaj dosiahol, časy, v ktorých žil, ľudí, s ktorými pracoval, veľkú slávu, ktorú zažil, aj neúspechy a utrpenia, ktoré zakúsil. Vďaka tomu vznikla mozaika, ktorú každý zvedavý človek označí za fascinujúcu. 

Kniha je určená širokej verejnosti a mnohým ľuďom sprostredkuje nový pohľad na Teslu. Ponúka zhrnutie jeho života, ukážky zo súkromných denníkov a poznámok aj fotografie z rodinného archívu. Na Teslovom živote však možno obdivovať oveľa viac, než sa zmestilo do tejto ilustrovanej publikácie.


Freud: Človek, vedec a zrod psychoanalýzy

Jedinečný prehľad života a diela najväčšieho bádateľa ľudskej mysle a jedného z najväčších intelektuálov 19. a 20. storočia

Myšlienky rakúskeho psychoanalytika Sigmunda Freuda používame v bežnej komunikácii, či už v správnom, alebo v nesprávnom kontexte: Bolo to freudovské prerieknutie? Potláčaš svoje emócie. Má veľké ego... 

Sigmunda Freuda považujeme za otca psychoanalýzy. Vynašiel viacero techník, ktoré spôsobili prevrat v chápaní podvedomia a naznačili nové vnímanie ľudskej mysle a jej fungovania. Táto kniha ho predstavuje ako človeka a vedca, manžela a otca, priekopníckeho psychoanalytika, zakladateľa a vedúcu osobnosť medzinárodnej komunity psychoanalytikov. Publikácia prechádza jeho životom od detstva v rodine s komplikovanými väzbami cez štúdium medicíny až po cestu nezávislého človeka, na ktorej vytvoril psychoanalýzu. Na záver ponúka zhrnutie jeho najvýznamnejších teórií a konceptov, na ktorých pracoval až do vysokého veku, dokonca aj v čase, keď zomieral na rakovinu. 

Kniha svojou štruktúrou ponúka viacdimenzionálny a všestranný pohľad na Freuda. Výber chorobopisov Freudových pacientov, jeho teórie, listy a úryvky z denníka (niektoré písané vlastnoručne), ako aj bohatá zbierka fotografií Freuda, jeho rodiny, kolegov a nasledovateľov ešte viac približujú samotného vedca. V rámčekoch sú uvedené krátke životopisy ostatných „kľúčových hráčov“: psychológov, kolegov, pacientov či priateľov. 

Kniha je určená širokej verejnosti a mnohým ľuďom sprostredkuje nový pohľad na Freuda. Predstaví im ho ako človeka v kontexte danej doby či práce a z pohľadu jeho priateľov, kolegov a členov rodiny. Na Freudovom živote však možno obdivovať a objavovať oveľa viac, než sa zmestilo do tejto ilustrovanej verzie.

***

Literatúra faktu väčšinou nemá veľké zastúpenie v mojich prečítaných knihách, ale raz za čas sa treba aj trochu dovzdelať. Tentokrát som siahla po biografiách Teslu a Freuda. Dvaja významní vedci, ktorí výrazným spôsobom prispeli spoločnosti, o ktorých som toho veľa netušila. Vedela som približne, o čo sa pričinili, ale o ich živote som nevedela prakticky nič. 

Ako prvú som si vybrala biografiu Teslu. Nikola Tesla, otec elektriny, ako ju poznáme dnes, jeden z najvýznamnejších fyzikov, ale aj skutočne podivínsky človek - to však akosi k týmto ľuďom už patrí, genialita si asi naozaj vyberá svoju daň. Tesla mal naozaj pozoruhodný život a počas svojej kariéry stretol mnoho významných osobností a vedcov, s ktorými spolupracoval alebo s ktorými súperil. 

Publikácia naozaj prehľadne zmapovala celý jeho život. Hneď v úvode nájdete prehľadnú časovú os, kde sú vypichnuté najzásadnejšie udalosti Teslovho života a postupne sa cez krátke kapitoly s množstvom fotografií a ilustrácií prepracujete až na vrchol jeho kariéry a následny úpadok. Musím povedať, že spôsob, akým sa ho autor rozhodol predstaviť mi naozaj veľmi vyhovoval. Kapitoly sa totiž nezameriavali len na Teslu, ale aj na ďalšie osobnosti, s ktorými sa počas života stretol - Edison, Wstinghouse či dokonca  Mark Twain. 

Autor tak ponúkol pohľad na tohto významného fyzika zo všetkých strán a pokiaľ, podobne ako ja, neviete o Teslovi veľa, určite je táto kniha na úvod výbornou voľbou. Text je jednoduchý, zrozumiteľný, ale stále ponúka množstvo  faktov a zaujímavostí. Takisto musím veľmi pochváliť aj výber fotografií a ilustrácií. K takmer každej informácií ste našli aj obrazovú prílohu, čo určite pri čítaní veľmi pomôže. 

Hneď po dočítaní som otvorila aj Freuda - na toho som sa tešila ešte viac, keďže fyzika nikdy nebola mojou najsilnejšou stránkou a naopak psychológia ma veľmi fascinuje. Opäť začíname krátkou kapitolou "čo bolo pred Freudom" a ďalej kniha spracováva celý jeho život vrátane súkromia, o ktorom som naozaj nevedela nič, takže som sa dozvedela množstvo nových, zaujímavých informácii. 

Aj vo Freudovi je množstvo obrazového materiálu, ktorý výborne dopĺňa text a autorka nám predstavuje Freudove najvýznamnejšie objavy a teórie na pozadí nielen jeho osobného života, ale aj významných historických udalostí - napr. jeho život  veľmi ovplyvnili udalosti, ktoré viedli k vojne a aj samotná druhá svetová vojna, nakoľko mal židovský pôvod, ale žil v Nemecku. 

Keďže knihy vyšli v jednej edícii aj v originálnom vydaní, sú spracované veľmi podobne, čo určite poteší každého človeka, čo si potrpí na estetiku svojej knižnice. Myslím však, že spracovanie je aj veľmi účelné, pretože je jednoduché, atraktívne a doplnené množstvom fotiek a obrázkov, a táto kombinácia v literatúre faktu naozaj výborne funguje. 

Ak máte chuť prestriedať beletriu s niečím faktografickým, séria Slávnych vedcov je určite skvelá voľba. Odporúčam ju aj v prípade, že nemáte k danej osobnosti alebo odvetviu žiadny vzťah - ako napríklad ja k fyzike. Napriek tomu ma však kniha o Teslovi dokázala natoľko zaujať, že som ju prečítala na dve otvorenia. Ak by som mala knihy porovnať, úplne subjektívne u mňa vyhráva Freud, najmä kvôli oblasti, ktorej sa venoval, ale kvalitou sú obe rovnako dobré a ja naozaj dúfam, že v tejto sérii bude vydavateľstvo Ikar pokračovať. V origináli som videla už aj Marie Curie alebo Darwina, čo sú osobnosti, o ktorých by som sa určite rada dozvedela niečo viac. 



Knihy si môžete kúpiť tu a tu

streda 9. marca 2022

Snehová vločka (Recenzia)

Autor:
Louise Nealon
Originálny názov: Snowflake
Vydavateľstvo: Lindeni, 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 320
Žáner: psychologický román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Príbeh o láske a rodine, depresii i radosti a dospievaní v dvadsiatom prvom storočí. Mýticky pôsobivý debut talentovanej írskej spisovateľky, silná zmes typických prvkov Sally Rooney a Colma Tóibína.

Osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme vzdialenej štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve, excentričkou, ktorá sa rada vyvaľuje celé dni v posteli, tvrdí, že nevie, kto je Debbin otec, a verí, že máva prorocké sny. V karavane za rohom býva ešte Maevin brat Billy, ktorý priveľa pije a rád sa na internete vydáva za nebohých slávnych spisovateľov. To sú Whiteovci, rodina plná zvláštností, ale spojená pevnou láskou a súdržnosťou.

Debbie však začína nový život. Prijali ju na vysokú školu v Dubline, takže niekoľkokrát do týždňa vyráža vlakom za vzdelaním. Prvý raz sa ocitá za hranicami sveta svojho detstva a spolužiaci, a aj tempo a anonymita veľkomesta, v nej vyvolávajú úžas a sklamanie. Keď sa už začína orientovať v možnostiach, ktoré jej ponúka budúcnosť, vrátia sa jej čudesné sny – a s nimi aj tušenie, že má možno podobný osud ako Maeve. Vzápätí rodinu rozvráti tragická udalosť a Debbie zistí, že o ďalšom kroku už možno nerozhoduje sama.

Prekrásne komponovaný príbeh dospievania mladej ženy, ktorá sa učí kráčať svetom a občas ani sama nevie, kto je.

***

Počas čítania kníh si zvyknem robievať poznámky, na jednej strane preto, aby sa mi ľahšie písali recenzie, ale aj preto, že sa mi takým spôsobom lepšie nad knihou premýšľa. Už pri poznámkovaní Snehovej vločky som vedela, že sa mi bude recenzia písať naozaj ťažko, napriek tomu, že podnetov na premýšľanie mi dala viac ako dosť. 

Snehová vločka je príbehom mladej Debbie, ktorá práve začína na vysokej škole v Dubline, kam dochádza z malého vidieckeho mestečka. Debbie žije na mliečnej farme spolu s matkou, ktorá je naozaj veľmi zvláštna, s jej priateľom a so strýkom, ktorý jej v podstate nahrádza otca a ktorý sa stará o celú rodinu, napriek tomu, že má vlastných problémov viac ako dosť. Prechod do veľkomesta a na vysokú školu, medzi množstvo nových, cool ľudí, medzi ktorými sa Debbie cíti úplne stratená, je však veľmi náročný a vyžaduje si veľa úsilia. 

Autorka do knihy zakomponovala naozaj množstvo vážnych tém (rôzne traumy, psychické problémy, rodinné problémy, alkoholizmus, smrť, ...), ktoré ale sú pomerne vierohodným obrazom dnešnej - a nielen dnešnej - doby. Každá rodina má svoje temné stránky, s ktorými sa musí vyrovnávať a každá rodina sa s nimi vyrovnáva po svojom. V prípade Debbienej rodiny bolo ich celoživotnou stratégiou problémy neriešiť, čo značne ovplyvnilo samotnú Debbie a jej život. 

O Louise Nealon hovoria ako o novej Sally Rooney, čo síce chápem, ale podobné prirovnania nemám úplne v láske. Chápem, že po marketingovej stránke je to skvelý ťah, ale asi ani na mieste autorky by som nechcela byť neustále porovnávaná so svojou slávnejšou kolegyňou. Je síce pravda, že írsku literatúru nemám až tak načítanú, ale možno podobný štýl týchto dvoch autoriek je typický pre írskych spisovateľov vo všeobecnosti (podobne ako sú špecifickí francúzski či japonskí autori) a v tom prípade naozaj nie je dôvod viezť sa na vlne práve jednej spisovateľky. 

V čom sa autorka najviac odlíšila od Sally a zároveň čo sa mi aj veľmi páčilo bol oveľa viac zasnený, ba až metaforický štýl písania, kedy autorka previedla úplne bežné veci do niečoho magickejšieho. V podstate celý príbeh sa veľmi silno prelínal so snami Debbie aj Debbienej matky, ale ukázalo sa to napríklad aj v detailoch, napríklad hlavná hrdinka verila, že prejdenie cez dvere spôsobuje stratu pamäti. Odvodila si to z toho, že ľudia často zabudnú, čo išli robiť, keď prejdú do inej miestnosti. A úplne najviac sa mi páčilo prepojenie s Alicou v krajine zázrakov, čo sa na Debbie skutočne hodilo. 

Veľmi sa mi páčila aj komplexnosť postáv, najmä Debbie, ktorá mala v podstate dve úplne odlišné tváre a v spoločnosti sa správala úplne inak, než keď bola sama. Čo ma celkom prekvapilo je, že som to videla vo viacerých recenziách spomenuté skôr ako negatívum - akoby sa autorka nevedela rozhodnúť, akú Debbie vlastne chcela vytvoriť. Naopak mne sa táto rozpoltenosť naozaj páčila, pretože Debbie robila skutočnou a myslím si,  že mnoho ľudí sa s ňou vďaka tomu dokázalo lepšie stotožniť. 

Na záver musím povedať, že čím dlhšie o tejto knihe premýšľam, tým sa mi páči viac a viac. Hneď po dočítaní som si nebola istá, ako by som knihu ohodnotila, ale teraz, po pár dňoch, si myslím, že 4* si určite zaslúži a možno, s dlhším odstupom a po druhom prečítaní odo mňa dostane aj plných 5*. Čo mi ale úplne nesadlo bol preklad, ale to už je len čisto subjektívna záležitosť. Knihu určite odporúčam, najmä ak máte náladu na vážnejšiu literatúru, nad ktorou sa chcete zamyslieť. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 6. marca 2022

Motýliky 1+2 (Recenzia)

Autor: Alice Oseman

Originálny názov: Heartstopper
Vydavateľstvo: CooBoo 2019+2020
Séria: Heartstopper
Diel:  1,2/5
Počet strán: 288+328
Žáner:  YA, komiks
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Dvaja chalani. Jedna lovestory.

1. DIEL: Charlie a Nick chodia na tú istú školu, ale doteraz sa ich cesty nikdy neskrížili. Až do dňa, keď ich posadia vedľa seba na triednických hodinách. Charlie je jediný vyoutovaný gej na škole. Nick je zasa hviezda školského rugbyového tímu. Chalani sú totálne rozdielni, ale čoskoro sa z nich stanú dobrí kamoši. Charlie pomaly zisťuje, že k Nickovi cíti niečo viac... aj keď vie, že nemá šancu.
Láska však chodí po nečakaných chodníčkoch a Nick zisťuje, že Charlie ho zaujíma oveľa viac, ako by si kedy myslel.

2. DIEL: Nick a Charlie sú najlepší kamoši. Nick vie, že Charlie je gej a Charlie si je istý, že Nick je na baby. Ale... Láska chodí po nečakaných chodníčkoch a Nick sa učí počúvať svoje srdce, aby zistil pravdu o sebe, o svojich kamarátoch aj o svojich najbližších príbuzných.

***

Toto bolo také sladké a milé! Ak hľadáte niečo na zlepšenie nálady, naštartovanie počas čítacej krízy alebo len skrátka chcete niečo, po čom budete mať úsmev na tvári a neuveriteľne príjemný pocit na duši, Motýliky vám s tým zaručene pomôžu. Ja som si ich maximálne užila, stále som sa pri čítaní prihlúplo usmievala a priala som si, aby riešenie sexuálnej orientácie už v tomto storočí nebol taký problémom, akým v podstate stále je. 

Veľmi jednoducho a milo podané vážne témy dospievajúcich teenagerov. To sú Motýliky. Chalan, ktorý pred všetkými priznal, že je gay a druhý, ktorý si myslel, že je zaručene na baby, ale zistil, že mu nie je ľahostajná ani chalanská spoločnosť. Problém priznať svoju orientáciu môže niekedy nabrať megalománske rozmery a ja vôbec nerozumiem tomu, prečo majú potrebu to niektorí stále rozoberať, nebodaj sa za to posmievať alebo šikanovať. Mali by sme sa už jednoducho naučiť rešpektovať sa navzájom a tieto veci vôbec neriešiť. A táto kniha vám možno pomôže priblížiť tieto témy a konečne to pochopiť. Určite ju odporúčam aj dospelým, ktorí predsa len vyrastali v konzervatívnejšej dobe a téma homosexuality je pre nich stále veľké tabu. 

V prvom dieli Prvá láska sa zoznámite s dvojicou milých chalanov. Charlie je gay a všetci to o ňom vedia. Nick je obľúbený športovec a možno by sa dalo čakať, že s Charliem nemajú nič spoločné, oni dvaja si však navzájom veľmi dobre rozumejú. Charlie sa do Nicka zamiluje a Nick cíti niečo tiež, ale nevie pochopiť čo. Postupne sú si stále bližší a musia si priznať pravdu ... ;)

Druhý diel je rovnako skvelý ako ten prvý, ale viac sa sústreďuje na problémy, ktorým Charlie a Nick čelia. Svoj vzťah skrývajú, pretože Nick ešte nie je pripravený pred svetom priznať, ako to s jeho orientáciou vlastne je. Obidvaja s tým bojujú, ale vždy stoja pevne pri sebe. Majú pri sebe rodinu, ktorá ich vždy podrží a to im dodáva veľkú silu a uspokojenie. 

Alice Oseman je mladé dievča, ktoré ale chápe potrebu osvety v téme sexuálnej orientácie a veľmi milým spôsobom ju približuje nielen mladým ročníkom, ale poučenie by si mali zobrať aj tí starší. Nielen príbeh je skvelý, ale aj grafické spracovanie je veľmi sympatické a dokonalo ho vystihuje. Veľa vecí je zobrazených len obrázkami, ku ktorým text ani nie je potrebný. Obrázkami sú vystihnuté všetky emócie, ktoré postavy pociťujú, preto textu ani nie je veľa. Komiksom preletíte rýchlo, ale môže vám dať veľmi veľa. Prosím, že sa môžeme dočkať aj ďalších dielov? 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu


piatok 4. marca 2022

Kaviarnička pod citrónovníkom 2 - Búrka v čajovej šálke (Recenzia)

Autor: Cathy Bramley

Originálny názov: A Storm in a Teacup
Vydavateľstvo: Lindeni 2022
Séria: The Lemon Tree Cafe 
Diel:  2/4
Počet strán: 176
Žáner:  romantika
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Za posledný mesiac sa situácia Rosie Featherstoneovej nemohla viac zmeniť. Neexistuje iné miesto, kde by bola radšej, ako v Kaviarničke pod citrónovníkom – ale vôbec nie ako jej nová manažérka!

Vo vzduchu cítiť aj lásku, pretože sa možno črtá začínajúci sa románik s Gabom, hoci Rosie ešte nie je pripravená úplne otvoriť svoje srdce. Tajomstvo, ktoré roky skrývala, ju stále prenasleduje...

Potom sa stane niečo, čo ohrozí všetko, čo je Rosie drahé. Musí začať konať, aby zachránila nielen kaviareň, ale aj svoj začínajúci sa vzťah. Čaká ju však ďalšie prekvapenie... šokujúce priznanie jedného člena rodiny. Kto by si pomyslel, že Rosie nie je jediná, kto skrýva tajomstvo z minulosti?

***

Cathy Bramley prináša ďalší príbeh zo sympatickej anglickej dedinky s postavami, ktoré sme spoznali v prvej časti. Pre niekoho možno príliš jednoduché rozprávanie, pre mňa veľmi príjemná zmena po niekedy zbytočne rozťahaných dlhých a komplikovaných príbehoch. Niekedy mám skrátka chuť len na niečo krátke, nenáročné, čo by som mala prečítané na jedno otvorenie a nad čím nemusím vôbec premýšľať. A keď poviem "vôbec", tak tým myslím naozaj "vôbec"! :D 

Rosie sa rozhodla, že aktuálne kašle na kariéru a radšej sa bude venovať rozmachu kaviarne. Jej stará mama sa na ňu už takmer vo všetkom spolieha a necháva jej voľnú ruku pri jej modernizácií. Tiež sa celkom sľubne začne rozvíjať jej vzťah s Gabeom, ale ona si stále nie je istá, či je práve ona vhodný typ do vzťahu. Okrem toho existencia drobných  podnikateľov v mestečku je ohrozená s príchodom veľkého obchodného reťazca, ktorý bude predstavovať problém aj pre kaviareň. Rosie nemá čas zamýšľať sa nad vlastnými problémami, keď musí riešiť v prvom rade udržanie kaviarne a podporiť aj podnikanie svojich priateľov. 

Druhý diel nadväzuje na prvý presne tam, kde sa ten skončil. Stretávame sa tu so všetkými obyvateľmi dedinky a sledujeme ich ďalšie osudy. Všetci sa navzájom dobre poznajú a pomáhajú si nielen pracovne, ale aj v otázkach osobného života. Napriek prichádzajúcim problémom tu panuje priateľská nálada a optimizmus. Kto pochádza z dediny autorke určite uzná, ako skvele vystihuje dané prostredie. Na malom priestore sa všetci navzájom poznajú, starajú sa jeden do druhého a informácie sa ústnym podaním šíria rýchlejšie ako by sme to my dokázali prostredníctvom internetu :D 

Ani v tejto časti nechýbajú úsmevné situácie a dialógy a vďaka naozaj jednoduchému štýlu je Kaviarnička skvelou voľbou na oddych. Odporúčam si ju nadávkovať jednorazovo, pokojne aj po náročnejšom dni v práci, pretože nevyžaduje takmer žiadne sústredenie a dokáže spríjemniť aj nie tak celkom najlepšiu náladu. Veľmi túto sériu odporúčam aj starším ročníkom, možno aj ako darček pre staré mamy, ktoré sa možno v mnohom nájdu v postave Rosienej babičky :)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu